Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények
A vád szerint az I. rendű vádlott és felesége, a II. rendű vádlott 2017-2020 között 9 – tényleges gazdasági tevékenységet nem végző, valós bevétellel nem rendelkező – gazdasági társaságot működtettek a III. rendű, könyvelő foglalkozású társuk segítségével. Utóbbi készítette el azokat a valótlan tartalmú éves beszámolókat, amelyek szerint a cégek alkalmasak voltak pályázati támogatások igénylésére. A vádlottak 45 alkalommal nyújtottak be – például vállalkozásfejlesztést és foglalkoztatás-bővítést célzó – pályázatokat. A különböző társaságokat jól működő, magas bevétellel, létező telephelyekkel, állandó foglalkoztatotti körrel rendelkező cégeknek tüntették fel. Ezeket valótlan tartalmú iratokkal, munkaszerződésekkel és beszámolókkal igazolták.
2017-2020 között több mint 361 millió forintra nyújtottak be pályázatokat, amelyből közel 200 millió forint összegű támogatást ki is utaltak.
2019-ben az I. rendű vádlott azzal kereste meg az akkor várandós, munkanélküli IV. rendű társukat, hogy bejelentené az egyik fiktív cégéhez, így juttatva magasabb összegű csecsemőgondozási díjhoz. A férfi a közreműködésért cserébe pénzt ígért, a nőt a III. rendű vádlott visszamenőleg bejelentette alkalmazottként havi közel 6 millió forintos fizetéssel. A gyermek születése után a becsatolt, valótlan tartalmú iratok alapján több mint 22 millió forint csecsemőgondozási díj járt volna. Mivel a hatóság ezt irreálisan magasnak tartotta, vizsgálatot indítottak, s végül csupán 536.000 forintot folyósítottak az I. rendű vádlott által megadott számlaszámra. A IV. rendű vádlott a közreműködéséért 180.000 forintot kapott.
Megjegyzés:
Elsőfokú nyilvános előkészítő ülés.
A III. rendű vádlott kihallgatása várható.