Társtettesként elkövetett emberölés bűntettének kísérlete
Az I. rendű vádlott (1996) és a II. rendű vádlott (1967) 2022 júniusában ismerkedtek meg, majd a tanárként dolgozó nő szerelmi viszonyt létesített a nála 30 évvel fiatalabb férfival. Azt gondolták, hogy a nő férje nem egyezne bele a válásba, ezért elhatározták, hogy megölik. A nő 2022 decembere és 2023 márciusa között a szeretőjétől kapott ismeretlen összetételű szert tett férje italába és ételébe. Ettől a férj azonban nem halt meg, ezért 2023. március 12-én éjszaka a házaspár családi házának hálószobájában törtek rá az alvó sértettre. A férfi műanyag fóliát szorított a férj arcára, közben a nő igyekezett leszorítani a lábait. A sértett védekezni kezdett, beleharapott a férfi kezébe, aki erre nagy erővel ököllel ütlegelni kezdte. A dulakodás során a nő egy vázával fejbe verte a férjét, aki a földre esett, a férfi ekkor még többször megrúgta. A zajokra a szomszéd szobában felébredt a házaspár fia, átment a szülők hálószobájába. Az anyja kirángatta onnan, megtiltotta neki, hogy segítséget hívjon és bezárta a fiút a szobájába.
A férj a folyamatos ütlegelés, rugdosás hatására beleegyezett a válásba, és megígérte, hogy a bántalmazás miatt nem tesz feljelentést.
A sértett vonatkozásában fennállt a súlyosabb, közvetlen életveszélyt, illetve az élet kioltását eredményező sérülések kialakulásának reális lehetősége.
A fenti tényállás alapján a Szombathelyi Törvényszék az I. rendű vádlottat előre kitervelten, védekezésre képtelen személy sérelmére, társtettesként elkövetett emberölés bűntettének kísérletében; II. rendű vádlottat előre kitervelten, védekezésre képtelen személy sérelmére, társtettesként elkövetett emberölés bűntettének kísérletében és személyi szabadság megsértésének bűntettében ítélte bűnösnek, ezért mindkét vádlottat – halmazati büntetésül - 12 év fegyházbüntetésre és 8 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a vádlottak feltételes szabadságra nem bocsáthatók.
Az ítélet ellen az ügyész mindkét vádlott terhére, a büntetésük súlyosítása végett; I. r. vádlott és védője téves minősítés miatt és enyhítés végett, II. r. vádlott és védője helytelen tényállás, minősítés és a bizonyítási indítványok elutasítása miatt, valamint enyhítés érdekében jelentett be fellebbezést.
A Győri Ítélőtábla a mai napon meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és megállapította, hogy az I. rendű vádlott az emberölés kísérletét különös kegyetlenséggel is elkövette. Az I. rendű vádlott fegyházbüntetését 13 év és hat hónap főbüntetésre, míg mindkét vádlott közügyektől eltiltása időtartamát 10- 10 évre súlyosította. Ezt meghaladóan az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.
A vádlottak védői fellebbezésében foglaltakkal szemben az ítélőtábla egyetértett a törvényszékkel abban, hogy a cselekmény elkövetésekor a vádlottak emberölési szándéka fennállt, így az nem súlyos testi sértésnek vagy életveszélyt okozó testi sértés kísérletének minősül. Az ölési szándékra lehet következtetni az elkövetéskor használt műanyag fóliából, mellyel a vádlottak a sértett fulladásos halálát kívánták előidézni. Ezen túl az I. rendű vádlott a bántalmazás során mintegy 30 alkalommal ütötte, rúgta meg a sértettet, ebből 16 ütés a sértett fejét érte. Ennek következtében a sértett többszörös koponyacsont- és egyéb csonttörést szenvedett. Így fennállt a súlyosabb, életveszélyes sérülés, valamint a halálos eredmény bekövetkezésének reális lehetősége.
A vádlottak az elkövetést előre kitervelték. Először öt alkalommal ismeretlen összetételű tudatmódosító hatású anyaggal kívánták a sértettet elkábítani, annak érdekében, hogy gépkocsijával balesetet szenvedjen. Majd megegyeztek abban, hogy a sértettet álmában fogják megölni. Az elkövetéskor a két vádlott az egymás közötti szerepeket felosztotta.
Az I. rendű vádlott bántalmazása következtében a sértett által elszenvedett fájdalmak lényegesen meghaladták az emberi élet kioltásával általában együtt járó szenvedést és lelki megterhelést. Emiatt az I. rendű vádlott cselekménye különös kegyetlenséggel elkövetettnek is minősült. Az I. rendű vádlott esetében háromszorosan minősülő emberölés kísérlete indokolta a büntetés súlyosítását. A II. rendű vádlott a sértett ütlegelésében nem vett részt, így esetében a különös kegyetlenség minősítő körülmény nem állapítható meg.
Nem értett egyet az ítélőtábla a vádlottak védői fellebbezésével abban sem, hogy a vádlottak önként hagyták volna fel a sértett bántalmazásával. Erre valójában a sértett kitartó védekezése, valamint a bántalmazás abbahagyására irányuló kérlelése folytán került sor.
Győr, 2025. március 25.
dr. Ferenczy Tamás
sajtószóvivő
+36304817354
ferenczyt@birosag.hu