Nagytételben állítottak elő illegális dohánytermékeket a gyanúsítottak – több százmillió forint vagyoni hátrányt okoztak cselekményükkel

2023. november 10-én, majd 2024. április 2-án a Nemzeti Adó- és Vámhivatal előkészítő eljárást rendelt el ismeretlen tettesek ellen költségvetési csalás bűncselekményének gyanúja miatt. Emiatt a NAV munkatársai rendszeresen figyelemmel kísérték különböző, nem magyar rendszámú járművek mozgását. Az ellenőrzött fuvarokmányok adatai alapján megállapították, hogy ukrán állampolgárok 2023 novemberétől napjainkig egy Pest megyei település telephelyén a jövedéki adóról szóló törvényben, valamint a felhatalmazásán alapuló jogszabályban megállapított feltétel hiányában vagy hatósági engedély nélkül jövedéki terméket állítanak elő. Az elkövetői kör tagjai a bűncselekményt egymás tevékenységéről tudva, huzamosabb ideig, üzletszerűen, több helyszínen összehangolva hajtották végre.

2024. május 7-én az egyik helyszínen több százezer csomag zárjegy nélküli cigarettarakományt rakodtak fel egy járműre, amit egy másik raktárba szállítottak. A raktárhelységből számos dohánytermék került még elő. 

Egy másik helyszínen tartott szemle során újabb illegális dohánytermékek kerültek elő több százezres tételben. Mindkét helyszínen a bűncselekménnyel okozott vagyoni hátrány mértéke megközelíti az egymilliárd forintot. 

Később a Nemzeti Adó-és Vámhivatal Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóság nyomozói ellenőrzés alá vonták az egyik telephelyet. Ott gyártási folyamatokat végző, komplett cigaretta-gyártó gépsor és azokat működtető ukrán állampolgárok dolgoztak, akiknek tevékenységét a Nemzeti Adó-és Vámhivatal pénzügyőrei megszakították és az ott tartózkodó személyeket előállították.

Figyelemmel a terhükre rótt cselekmény súlyára és a kiszabható büntetés mértékére – 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztés – feltehető, hogy a gyanúsítottak szabadlábon hagyásuk esetén az eljárás alól kivonják magukat, megszöknek, vagy elrejtőznek. Továbbá egy gyanúsított kivételével a terheltek ukrán állampolgárok, akiknek lakhatásuk és megélhetésük sem nem biztosított Magyarországon, ezért nagy eséllyel elhagynák az országot. Mindezen felül az eljárás tárgyát képező bűncselekmény folyamatos és szervezett jellegére, a gyanúsítottak újabb, szabadságvesztéssel büntetendő cselekményt követhetnek el. Emellett a bizonyítás megnehezítésének esélye is fennáll velük szemben, ezért az ügyészi indítvány szerint a letartóztatásuk indokolt.

A Budakörnyéki Járásbíróság két nyomozási bírója 9 gyanúsítottat meghallgatott és az ügyészi indítvánnyal részben egyetértve elrendelte a letartóztatásukat az elsőfokú bíróságnak a tárgyalás előkészítése során hozandó határozatáig, de legfeljebb 2024. június 9-ig. Négy gyanúsított esetében a bűnismétlés veszélyét a bíróság nem állapította meg.

A döntést az üléseken jelen lévő két ügyész tudomásul vette, a gyanúsítottak és a jelen lévő védők fellebbezést nyújtottak be. Mivel egy védő nem volt jelen, jogorvoslat benyújtására neki 3 munkanap áll a rendelkezésére, így a végzések nem véglegesek, de végrehajthatók.

 

Budapest, 2024. május 9.

 

                                                                                Budapest Környéki Törvényszék Sajtó-és Kommunikációs Osztály