Tatabányai Törvényszék – Sanyargatással elkövetett embercsempészés bűntette ügyében döntött a bíróság
A Komáromi Járásbíróság a csempészett személyek sanyargatásával elkövetett embercsempészés bűntette miatt indult ügyben, előkészítő ülésen hozott ítéletet egy ukrán állampolgárságú férfivel szemben. A bíróság a vádlottat 4 év börtönbüntetésre ítélte, valamint 8 évre kiutasította Magyarország területéről. Az ítéletet a vádlott és a védője tudomásul vette, azonban az nem jogerős, mivel az ügyész súlyosításért jelentett be fellebbezést.
A bíróság a vádlott letartóztatását az ítélet kihirdetését követően meghozott végzésével fenntartotta, a végzés végleges.
A megállapított tényállás szerint a férfi és megbízója Varsóban vett bérbe egy áruszállító gépkocsit, mellyel 2022. augusztus 2-án Magyarország déli határára hajtott, és felvett 16 indiai, valamint 3 afgán állampolgárt. Ezt követően Ausztria felé indult, mellyel segítséget nyújtott ahhoz, hogy a migránsok a magyar-osztrák határt jogellenesen lépjék át.
A gépjármű rakterének szűkössége, a rendelkezésre álló levegő csekély mennyisége, a levegő utánpótlás hiánya és a 30°C körüli külső hőmérséklet következtében felforrósodott raktér miatt a migránsok fulladoztak, légszomjjal küszködtek, illetőleg egyikőjük el is ájult.
A gépkocsit az adóhatóság járőrei aznap, az M1 autópálya Ausztria felé vezető oldalán a 93 kilométerszelvénynél állították meg.
Tatabánya, 2023. május 9.
Tatabányai Törvényszék Sajtóosztály