Szekszárdi Törvényszék - Szekszárdi Törvényszék – Jogerős ítélet életveszélyt okozó testi sértés bűntettében
Az elsőfokon eljáró Szekszárdi Törvényszék a 2025. május 27-én tartott tárgyalásán 2 év börtönbüntetésre ítélte azt a férfit, aki 2023 őszén életveszélyesen bántalmazta az édesanyját. A bíróság a szabadságvesztés végrehajtását 4 év próbaidőre felfüggesztette. Tekintettel arra, hogy a vádlott az erőszakos cselekményét hozzátartozója sérelmére követte el, a szabadságvesztés esetleges végrehajtása esetén a feltételes szabadságra bocsátás lehetősége törvényileg kizárt.
Az ítélet tényállása szerint 2023. szeptember 30-án délután a harmincas évei elején járó vádlott férfi és szülei, a sértett édesanya és édesapja a váraljai házuktól nem messze fekvő tanyájuknál dolgoztak. A munka végeztével a tanyához tartozó pincéjükben tárolt „újborból” mindhárman fogyasztottak, mivel megünnepelték a vádlott édesapjának nyugdíjba vonulását és azt, hogy munkájáért Miniszteri Elismerő Oklevélben részesült.
Italozás közben megbeszélték, hogy másnap kimennek a vádlott által Kisújbánya közelében telepített meteorológiai mérőállomáshoz. Még aznap este a sértett közölte, hogy menjen inkább a vádlott egyedül, hogy ők be tudják fejezni a munkát. Erre az ittas állapotban lévő, a közlés miatt megsértődő vádlott jobb tenyérrel közepes erővel megütötte a vele szemben álló sértett bal arcát, miközben azt hangoztatta, hogy „nem ezt beszéltük meg”, majd gyalogosan hazaindult.
A sértett és férje kb. 10 perc múlva követték a vádlottat, aki a hazaérkezésükkor a ház teraszán található széken ült. A 158 cm testmagasságú sértett a vádlott elé állt és számon kérte a pincénél történtek miatt, miközben – „nevelő célzattal” – jobb tenyerével gyengén „meglegyintette” a vádlott bal arcát, aki emiatt mérgében felugrott és legkevesebb két alkalommal, legalább közepes-nagy erővel, tenyérrel, illetve ököllel arcon, továbbá homlokon ütötte a sértettet, valamint egyszer a bal felkarját is. A sértett próbált védekezni, azonban az ütésektől a homlokával nekiesett az ott lévő, gipszből készült szobornak. A sértett ekkor ijedtében a házba futott, hogy mentőt hívjon, a vádlott azonban utánament és a kezdeményezett segélyhívás közben elvette tőle a telefont.
A vádlottól elszenvedett bántalmazás következtében a sértett többek között a koponyaűrben 5-6 hét alatt gyógyuló, keményburok alatti vérömlenyt szenvedett el. A keményburok alatti vérzés közvetett életveszélyes sérülés.
A bíróság a cselekmény elkövetését ténybeli szempontból elismerő vádlottat életveszélyt okozó testi sértés bűntettében mondta ki bűnösnek, és a fent írt büntetés kiszabása mellett elrendelte a vádlott pártfogó felügyeletét, amelynek keretében indulatkezelési előadáson való részvételre kötelezte, egyúttal előzetes mentesítésben részesítette. A mentesítés folytán az elítélt mentesül a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól, büntetlen előéletűnek minősül és nem köteles számot adni olyan elítéltetésről, amire nézve mentesítésben részesítették. Előzetes mentesítés hiányában a törvény alapján a mentesítés a próbaidő letelte napján áll csak be.
A bíróság az egyébként kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett cselekmény büntetésének kiszabásakor – méltányolva a vádlott büntetlen előéletét, mélységes megbánását, továbbá a sértett megbocsátását – a szabadságvesztés mértékének alsó határral megegyező megállapítását is tettarányosnak, egyben elegendőnek találta a büntetés céljainak elérése érdekében azzal, hogy a végrehajtás felfüggesztése esetén is ezen bűnmegelőzési célkitűzések kellően biztosítottak.
Az ítélet ellen sem az ügyész, sem a védelem nem jelentett be fellebbezést, így az jogerős.
Szekszárd, 2025. május 27.
Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály