Szekszárdi Törvényszék  – Elzárás jogerősen garázdaságért

Szervezeti egység
Szekszárdi Törvényszék

A Tamási Járásbíróság a 2025. február 5-én tartott előkészítő ülésén 80 nap, illetve 60 nap – 60 nap elzárása ítélte azt a három ozorai férfit, akik egy anyagi káros közúti balesetet követően neki támadtak az autójuknak ütköző busz sofőrjének.

Az elsőfokú ítélet tényállása szerint II. rendű és III. vádlott 2024. augusztus 8-án este 8 körül Ford típusú személygépkocsijukkal Ozorán a Pozsonyi utcából a Szabadság tér irányába közlekedtek, az autót a II. rendű vádlott vezette. A vádlottak a személygépkocsival a kereszteződésben a „Stop” táblánál megálltak, amikor a kereszteződésben balra kanyarodott a sértett vezette autóbusz. A sértett a balra ívelő kanyart szűken vette be, ezért az autóbusz eleje nekiütközött a II. rendű vádlott által vezetett járműnek. Az ütközést követően II. és III. rendű vádlott feldúlt állapotban a személygépkocsiból kiszálltak és az autóbuszról leszálló sértetthez mentek, akit azonnal fenyegeti kezdtek, hogy sírba teszik, mert megtörte az autójukat. II. rendű vádlott azzal is fenyegette sértettet, hogy hívja az apját, majd ő elintézi.
A II. rendű és a III. rendű vádlott egyre agresszívebben viselkedett a sértettel, követelték, hogy fizesse meg a gépkocsiban okozott kárt, kiabálták, hogy előveszik a kardokat. A II. rendű vádlott közben telefonált, amelynek során egyre közelebb ment sértetthez, majd egy hirtelen mozdulattal a sértett felé rúgott, de nem találta el.
Ezután a II. rendű vádlott beült a személygépkocsijába, azzal driftelve megfordult és a sértett felé indult, akit csak azért nem ütött el, mert félreugrott. Eközben megérkezett az I. rendű vádlott egy Fiat típusú gépkocsival. Az I. rendű vádlott a gépkocsiból kiszállva agresszívan, támadó jelleggel a sértett felé ment, ijesztő mozdulatot tett a sértett felé, mintha meg akarná ütni, de nem ütötte meg. Ezzel egy időben az autójából kiszálló II. rendű vádlott egy alkalommal ököllel arcul ütötte a sértettet, majd az I. rendű vádlott is, végül a III. rendű vádlott két alkalommal arcon ütötte a sértettet, aki a földre zuhant. A vádlottak a sértett bántalmazását már nem folytatták, de továbbra is fenyegették.

A sértett az őt ért vádlotti bántalmazás következtében az ajak és szájüreg felületes sérülését és a bal lábszár horzsolásos sérülését szenvedte el, amelyek büntetőjogi gyógytartama 8 napon belül gyógyuló, könnyű sérülés. A vádlottak magatartása olyan kihívóan közösségellenes és erőszakos volt, amely alkalmas volt arra, hogy a jelenlévőkben megbotránkozást vagy riadalmat keltsen.

A járásbíróság a bűncselekményt a váddal egyezően beismerő, tárgyaláshoz való jogukról lemondó vádlottakat csoportosan, társtettesként elkövetett garázdaság bűntettében mondta ki bűnösnek.
A bíróság enyhítő körülményként értékelte a vádlottak beismerését, megbánó magatartását, illetve azt, hogy két vádlott is kiskorú gyermek tartásáról gondoskodik. Súlyosító körülményként vette figyelembe a bíróság viszont a vádlottak büntetett előéletét, azt, hogy speciális bűnismétlőnek minősülnek, továbbá a társtettesként történő elkövetést. A bíróság mindezek eredményeként a három évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett cselekmény esetében a cselekmény tárgyi súlyára, a bűnösség fokára, illetve a számba vett enyhítő és súlyosító körülményekre is tekintettel arra a következtetésre jutott, hogy valamennyi vádlott esetében csak szabadságelvonással járó büntetés tekinthető szükséges, egyben célravezető szankciónak az egyéni és az általános bűnmegelőzésben testet öltő büntetési célok érvényre juttatása érdekében. Az elzárást ugyan büntetés-végrehajtási intézetben kell végrehajtani, de – mind a lehetséges tartamát, mind a foganatosítás körülményeit illetően - enyhébb büntetési nemnek minősül a szabadságvesztéshez képest.
Az ítélet jogerős, azt mind az ügyészség, mind a vádlottak tudomásul vették.

Szekszárd, 2025. február 6.

Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály