Szekszárdi Törvényszék – Elzárás jogerősen állatkínzásért és lopásért
A Szekszárdi Törvényszék mint másodfokú bíróság a 2019. szeptember 12-én megtartott nyilvános ülésén - helybenhagyva a Tamási Járásbíróság érdemét és indokait tekintve helytálló elsőfokú ítéletét – 80 napi elzárás büntetésre ítélte azt a férfit, aki vadhús szerzése érdekében agyonütött egy kerítésen fennakadt szarvast és annak tetemét magával vitte.
Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a vádlott a Gyulaj Zrt. tulajdonát képező erdőrészletnél járt, amikor azt észlelte, hogy az erdőrészlet kerítésén egy gímszarvas tehén akadt fenn, amelyet ezt követően a közelben talált 135 cm hosszúságú fahusánggal nagy erővel, indokolatlanul fejbe ütötte, amelynek hatására az állat elpusztult.
A vádlott ezt követően a gím tehenet a kerítésről leszedte, a fejét levágta és kizsigerelte azzal a szándékkal, hogy az állat tetemét a vadhús érdekében jogtalanul eltulajdonítja. A vádlott ezután otthonába ment, ahonnan egy személyautóval visszament a helyszínre, majd az állat tetemét a gépkocsi csomagtartójába tette, de ezt akkor még nem vitte haza, hanem az otthonához közeli helyszínen rejtette el azzal a szándékkal, hogy azt majd sötétedés után viszi csak haza.
A vádlottat lakásának udvarán ellenőrzés alá vonták, amelynek során a gépkocsit átvizsgálták, amelyben állati eredetű szőrt találtak. Az elszámoltatás során a vádlott végül elismerte, majd meg is mutatta az általa indokolatlanul elpusztított és eltulajdonított szarvas tetemét. A vádlott cselekményével 101.600,- forint kárt okozott a sértett erdőgazdaságnak, amely az eljárás során nem térült meg.
Az elsőfokú bíróság a vádlottat állatkínzás vétségében és lopás vétségében mondta ki bűnösnek és halmazati büntetésül 80 napi elzárásra ítélte.
Az elsőfokú ítélet ellen a büntetés enyhítése végett a vádlott fellebbezést nyújtott be.
A törvényszék az ítélet megalapozottságát, a bűnösség kérdését és a cselekmény jogi minősítését nem érintő, kizárólag a kiszabott szankció felülbírálatára korlátozódó másodfokú eljárás során arra a megállapításra jutott, hogy az elsőfokú bíróság a büntetéskiszabás során figyelemmel volt a büntetés kiszabás törvényben rögzített elveire, az enyhítő körülményeket (a terhelt részbeni beismerő vallomása, illetve a lopási cselekmény kapcsán a bűnösségre is kiterjedő beismerése, fiatal felnőtt kora), valamint a súlyosító körülményeket (büntetett előélet vagyon elleni cselekmények miatt, felfüggesztett szabadságvesztés hatálya alatti elkövetés) súlyuknak megfelelően értékelte, ekként a kiszabott büntetés mind nemében, mind mértékében törvényes, a bűnmegelőzés érvényre juttatása érdekében szükséges, egyben célravezető.
Szekszárd, 2019. szeptember 13.
Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály