Szekszárdi Törvényszék - Elsőfokú ítélet csalás bűntette miatt indult ügyben

Szervezeti egység
Szekszárdi Törvényszék

A Szekszárdi Járásbíróság a 2023. június 12-én tartott előkészítő ülésen csalás bűntette és más bűncselekmény miatt indult ügyben hozott ítéletet. 

A megállapított tényállás szerint az I. rendű vádlott 2022. április és május hónapban összesen négy sértettet keresett fel azzal a valótlan állítással, hogy egy üzemanyag töltőállomáson dolgozik és nagyobb mennyiségű gázolajat jóval a hatósági ár alatt tudna értékesíteni. Mivel a sértetteteket érdekelte a dolog, így megállapodtak a vádlottal abban, hogy nagyobb mennyiségű üzemanyag vásárolnak tőle.  Az I. rendű vádlott közölte, hogy a készpénzt személyesen kell átadniuk, majd ezt követően fogják az üzemanyagot a címükre szállítani. A vádlott kérésének az egyik sértett nem tett eleget, ragaszkodott ugyanis hozzá, hogy először szállítsák ki a gázolajat, majd azt követően hajlandó azt kifizetni. A másik három sértett azonban az I. rendű vádlott kérésének eleget tett és a megadott címre vitték az ígért üzemanyag vételárát. Ekkor a közelben várakozó I. rendű vádlott telefonon arról tájékoztatta őket, hogy a pénzért nem ő, hanem az egyik alkalmazottja megy el. A készpénzt így minden alkalommal a II. rendű vádlott vette át a sértettektől, majd az I. rendű vádlottal együtt távoztak a helyszínről. A sértettek az üzemanyagot nem kapták meg. Az I. és II. rendű vádlott cselekményeikkel több mint 1.000.000 forint kárt okoztak a sértetteknek.
A bíróság ítélete szerint az I. és III. rendű vádlottak egy internetes közösségi oldalon hirdetést tettek közzé, melyben egy magas nyomású szivattyút kínáltak megvételre. Az I. és III. rendű vádlottak 2022. június 25-én jogtalan haszonszerzési szándékkal felkeresték a sértettet, akit érdekelt a termék, ezért egy személyes találkozót beszéltek meg Kaposváron. A megbeszélt időpontban az I. rendű vádlott a helyszín közelében várakozott, a III. rendű vádlott pedig beszállt a sértett autójába, és azt mondta, hogy a szivattyút nemsokára a helyszínre szállítják. A sértett a 400.000 forint készpénzt jóhiszeműen átadta a III. rendű vádlottnak. Ezt követően a III. rendű vádlott kiszállt az autóból, majd az I. rendű vádlottal együtt távoztak. A bűncselekménnyel 400.000 forint kárt okoztak a sértettnek. 

Az előkészítő ülésen mindhárom vádlott beismerte a bűnösségét és lemondott a tárgyaláshoz való jogáról. 
A bíróság az I. rendű vádlottat bűnösnek mondta ki társtettesként, bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, nagyobb kárt okozó csalás bűntettében, 3 rendbeli társtettesként, bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, kisebb kárt okozó csalás bűntettében, továbbá társtettesként, bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, kisebb kárt okozó csalás bűntettének kísérletében. Ezért őt a bíróság 1 év börtön fokozatban végrehajtandó szabadságvesztésre és 600.000 forint pénzbüntetésre ítélte, a szabadságvesztés végrehajtását 4 év próbaidőre felfüggesztette. 
A járásbíróság a II. rendű vádlottat társtettesként, bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, nagyobb kárt okozó csalás bűntettében, valamint 2 rendbeli bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, kisebb kárt okozó csalás bűntettében mondta ki bűnösnek, ezért őt 150 óra közérdekű munka büntetésre és 300.000 forint pénzbüntetésre ítélte. 
A III. rendű vádlott bűnösségét a bíróság társtettesként, bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, kisebb kárt okozó csalás bűntettében állapította meg, ezért vele szemben 90 óra közérdekű munka büntetést és 150.000 forint pénzbüntetést szabott ki. 
Az ítéletet a vádlottak tudomásul vették, ugyanakkor az ügyészség három munkanap határidőt tartott fenn a jogorvoslati nyilatkozat megtételére, ezért az ítélet nem jogerős. 

Szekszárd, 2023. június 14. 

Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály