Szegedi Ítélőtábla – Letöltendő szabadságvesztés büntetést kapott a történelmi Magyarország műemlékeit bemutató beruházás kapcsán indult ügy három vádlottja

Szervezeti egység
Szegedi Ítélőtábla

Megváltoztatta a Szegedi Ítélőtábla a költségvetési csalás bűntettének kísérlete és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt I-V. rendű vádlottak ellen indított büntetőügyben az első fokon eljárt Szegedi Törvényszék ítéletét. A vádlottak közül az I. és II. rendű vádlottakkal szemben elsőfokon kiszabott szabadságvesztést egyaránt súlyosította és a végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést mellőzte. A IV. rendű vádlott büntetésén nem változtatott a másodfokú bíróság, azonban a felfüggesztésre vonatkozó rendelkezést az ő esetében is mellőzte az ítélőtábla, a kiszabott szabadságvesztés büntetést erre figyelemmel neki is le kell töltenie. A III. és V. rendű vádlottak büntetésén a másodfokú bíróság nem változtatott, azokat a Szegedi Ítélőtábla helybenhagyta. Így az I. rendű vádlott jogerős büntetése 3 év, a II. rendű vádlotté 3 év 6 hónap, a III. rendű vádlotté 1 év 6 hónap, a IV. rendűé 1 év 10 hónap, míg az V. rendű terhelté 1 év 1 hónap börtönben végrehajtandó szabadságvesztés lett. Az I., II. és IV. rendű vádlottaknak a kiszabott szabadságvesztés büntetést – a végrehajtás felfüggesztésének mellőzésére tekintettel – az ítéletben meghatározott részben le kell tölteniük. E három vádlottat az ítélőtábla 3, 4 és 2 év tartamú közügyektől eltiltásra is ítélte.  

Az ítéletben megállapított tényállás lényege szerint az I. és II. rendű vádlottak közösen elhatározták, hogy a történelmi Magyarország területén 1910-ben álló, ötven jelentős műemléket 1:25-ös méretaránnyal bemutató makettparkot alakítanak ki. A projekt összköltsége 648 millió forint volt, a projektcég 15 százalékos önerő biztosítása mellett, 550 millió forint vissza nem térítendő uniós és hazai támogatást igényelt a megvalósításhoz. 
A vádlottaknak azonban nem volt pénze, az önerő meglétét ezért úgy igazolták, hogy az összeget az elsőrendű vádlott egy napra átutalta az erre a célra fenntartott bankszámlára. A likviditási problémák áthidalásáért és a minél nagyobb összegű támogatás lehívásáért a vádlottak elhatározták, hogy a kivitelezés folyamán benyújtandó kifizetési kérelmekben el nem készült maketteket és munkálatokat jelentenek majd készre.  
A vádlottak mindvégig tisztában voltak a kivitelezés tényleges állásával, azzal, hogy a kifizetési kérelmekben teljesítettként megjelölt makettek egy része nem, vagy csak silány minőségben készült el. A támogatás mielőbbi megszerzéséért az Országház és a budai Vár makettjét jelentősen túlárazták. 
A vádlottak 2014 júniusáig 512.345.319 millió forint előleget kaptak, illetve támogatást kértek. Az ellenőrzéseknél tapasztalt szabálytalanságok miatt végül 436 millió forintot fizettek ki nekik. Bár a park – akkor - alkalmatlan volt a látogatók fogadására, több makett sérült volt, illetve ellenőrzéskor nem volt a helyszínen, a vádlottak 2014. március 31-én a projektet készre jelentették. 
A céget a silány munka miatt végül a kifizetett összeg visszafizetésére kötelezték, de a 436 millió forintból a végrehajtási eljárás során csupán alig 50 millió forint térült meg. 

Az elsőfokú bíróság döntésével szemben az ügyészség a vádlottak terhére, súlyosítás végett, az I., II. és IV. rendű vádlottak esetében hosszabb tartamú szabadságvesztés büntetés kiszabása és a szabadságvesztés végrehajtása felfüggesztésének mellőzése, míg III. és V. rendű vádlottak esetén a szabadságvesztés végrehajtása felfüggesztésének mellőzése és valamennyi vádlott vonatkozásában közügyektől eltiltás kiszabása érdekében élt fellebbezéssel. Az I., II. és IV. rendű vádlottak és védőik pedig elsődlegesen felmentésre, másodlagosan pedig enyhítésre irányuló fellebbezést jelentettek be. 
Az ítélet indoklásában elhangzott, hogy az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás megalapozott, az elsőfokú bíróság a vádlottak bűnösségére is helyesen vont következtetést. Erre figyelemmel a felmentésre irányuló védői indítványok nem foghattak helyt. Dr. Mezőlaki Erik az eljáró másodfokú tanács elnöke kiemelte, hogy a törvényszék túlnyomóan helyesen állapította meg a vádlottak terhére és javára - a büntetéskiszabás körében - értékelhető súlyosító és enyhítő körülményeket, ezeket a Szegedi Ítélőtábla a másodfokú eljárásban a szükséges mértékben kiegészítette. Az eljáró tanács úgy ítélte meg, hogy az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetések részben nem igazodtak a terheltek által megvalósított bűncselekmények konkrét tárgyi súlyához, illetve nem feleltek meg a vádlottak közötti belső arányosítás követelményének. 
Fentiekre figyelemmel a másodfokú bíróság álláspontja az volt, hogy a büntetési célok az I., II. és IV. rendű vádlottak esetében csak a ténylegesen végrehajtandó szabadságvesztés büntetés kiszabása mellett érhetőek el. Az I. és II. rendű vádlottak büntetésének tartamát - a belső arányosság követelményének megfeleltetve, valamint figyelembe véve az általuk elkövetett cselekmény társadalomra veszélyességének fokát - szükséges volt súlyosítani is.
A jogerős ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Szeged, 2024. május 3.

Szegedi Ítélőtábla Sajtóosztály