Nyíregyházi Törvényszék - Otthonfelújítási támogatás – felújítás nélkül
Négy fős bűnszövetség három tagját tartóztatta le a Nyíregyházi Járásbíróság nyomozási bírója egy hónap időtartamra, míg a negyedik gyanúsítottnak bűnügyi felügyeletét rendelte el, bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntett kísérlete miatt.
A nyomozás adatai szerint a négy gyanúsított 2024 végén megállapodott abban, hogy a 2025. január 1-től hatályba lépő Vidéki Otthonfelújítási Program segítségével jogosulatlanul támogatási összegeket fognak felvenni. Ennek érdekében egy építőipari céget alapíttattak egy olyan ismerősükkel, akinek ténylegesen nem állt szándékában a gazdasági társaság létrehozása, működtetése. A gyanúsítottak főként Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kistelepüléseken élő, ingatlannal rendelkező olyan magánszemélyeket kerestek meg, akik a vidéki otthonfelújítási programról szóló kormányrendelet feltételeinek megfeleltek, s megállapodtak velük abban, hogy felújítási munkák tényleges elvégzése nélkül az építőipari cég fiktív számlákat fog kiállítani a nevükre, illetve a támogatás igényléséhez a valótlan tartalmú dokumentumokat is segítenek nekik elkészíteni, illetve benyújtani a Magyar Államkincstár részére. Szolgáltatásukért cserébe - a támogatás sikeres kiutalását követően - a támogatás jelentős részét elkérték ezen magánszemélyektől.
Az építőipari társaság nevében a bűnszövetség tagjai összesen 205 magánszemély részére állítottak ki anyagköltségről és munkadíjról számlákat, illetve nyújtottak be 2025. január 13. és február 26. között ezen személyek nevében támogatási igényléséket ügyfélkapun keresztül, vagy postai úton. Összesen 609.972.225 Ft. támogatási összeg kiutalását kérték a magyar Államkincstártól, azaz az állami költségvetésnek ilyen összegű vagyoni hátrányt kíséreltek meg okozni. Mivel a NAV időközben adóellenőrzést indított az építőipari cégnél, s észlelték, hogy a számlákon szereplő felújítási munkálatok nem történtek meg, így a jelzésük nyomán a Magyar Államkincstár felfüggesztette a támogatási igények kifizetését, így a cselekmény kísérleti szakban maradt.
A költségvetési csalás bűntett ezen alakzata 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A nyomozás még kezdeti szakaszban van, a gyanúsítottak a bűncselekmény elkövetését tagadják, így megalapozottan feltehető, hogy a bűncselekménnyel összefüggésbe hozható, még ki ne hallgatott tanúkat befolyásolnák, illetve tárgyi bizonyítási eszközöket tüntetnének el, így erre tekintettel rendelte el a bíróság az I. – III. rendű gyanúsított letartóztatását, illetve egyikük büntetett előélete miatt a bűnismétlés veszélye is fennáll. A IV. rendű gyanúsított bűnügyi felügyeletbe került, ugyanis nagymértékben megromlott az egészségi állapota, illetve a bűncselekmények elkövetésében kisebb szerepet töltött be, így vele szemben a bíróság szükségtelennek tartotta a legsúlyosabb kényszerintézkedés elrendelését.
A letartóztatással szemben az I. – III. rendű gyanúsított fellebbezést jelentette be, így a végzés csak a bűnügyi felügyeletbe került gyanúsítottra végleges.
Nyíregyháza, 2025. május 16.
Nyíregyházi Törvényszék Sajtóosztály