Győri Törvényszék - Előkészítő ülésen született első fokú ítélet a Győri Járásbíróságról elszökött rab ügyében
A Győri Járásbíróság első fokú ítéletében Z. K. vádlottat fogolyszökés bűntette miatt kettő év nyolc hónap – fegyházban végrehajtandó – szabadságvesztésre és három év közügyektől eltiltásra ítélte. A bíróság megállapította, hogy a többszörös visszaeső vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható, továbbá rendelkezett a százezer forintos bűnügyi költség viseléséről is.
Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a vádlott jogerős szabadságvesztés büntetését töltötte a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben, ahonnan körszállítással 2017. szeptember 11. napján – más ügyben történő tanúkihallgatása érdekében – átszállították a Győr-Moson-Sopron Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetbe. A vádlottat 2017. szeptember 12. napján 8.30 órára állították elő a Győri Járásbíróságra, ahol a kihallgatása megközelítőleg 8.45 óráig tartott. Ezt követően az átkísérést végző felügyelő levezette a vádlottat a bíróság belső udvarára, melynek sorompójánál a fogvatartottakat szállító jármű megérkezéséig várakoztak. Ennek ideje alatt a vádlott – a felügyelő figyelmetlenségét kihasználva – feltűnés nélkül kihúzta a kezeit a rá felhelyezett bilincsekből, majd azokat a mellettük lévő sorompó lecsukódásakor egy hirtelen mozdulattal levetette, és elmenekült a helyszínről. A vádlott fenti magatartásával az őt előállító felügyelő őrizetéből – jogerős szabadságvesztés büntetésének végrehajtása során – megszökött, illetőleg a büntetés-végrehajtási intézetben viselt ruházatától megszabadulva napokig elrejtőzött. A vádlottat végül körülbelül egy hét elteltével fogták el egy Győrhöz közeli településen.
Az előkészítő ülés az új büntetőeljárási törvény által bevezetett jogintézmény, amely a tárgyalás előkészítése érdekében tartott nyilvános ülés. Az ülésen ugyanakkor az eljárási törvény által előírt feltételek teljesülése esetén ítélet is hozható. Amennyiben a vádlott a bűnösségét a vádirati tényállással egyezően beismeri és lemond a tárgyalás jogáról, a bíróság ezt a nyilatkozatát végzésével jóváhagyja, további bizonyítást a tényállásra nézve nem vesz fel, majd ítéletet hoz. Ebben az esetben a vádlott a cselekmény elkövetését már a nyomozás során elismerte, amelyet az előkészítő ülésen is fenntartott, továbbá lemondott a tárgyalás jogáról, ezért a bíróság már csak a büntetés kiszabási körülményeket vizsgálta.
A bíróság az ítélet indokolásában rámutatott, hogy a büntetés kiszabása során figyelembe kell venni a büntetés célját, amely a társadalom védelme érdekében annak megelőzése, hogy akár a vádlott, akár más bűncselekményt kövessen el. A vádlott más ügyben töltötte jogerős fegyház büntetését, amikor elszökött a Győri Járásbíróság udvaráról. A legszigorúbb, fegyház fokozatú elítélt többszörös visszaesőként követte el a fogolyszökést. Ezért az egyébként maximum három éves büntetési tétel felső határa a felével emelkedik, így a büntetés kiszabása során erre is figyelemmel kellett lenni.
A döntés nem végleges. Az ügyész a vádlott terhére jelentett be fellebbezést, súlyosabb mértékű büntetés kiszabása iránt, míg a vádlott és védője enyhébb büntetés kiszabása érdekében élt jogorvoslattal.
Győr, 2018. november 19.
Győri Törvényszék Sajtóosztály