Győri Törvényszék - adócsalás bűntette

Szervezeti egység
Győri Törvényszék

A Győri Törvényszék 2014. április 8. napján megkezdi a sajtóban CBA-s adócsalási ügyként ismertté vált büntetőügy tárgyalását. Az ügyészség az ügyben érintett 21 vádlottat adóbevételt különösen nagy mértékben meghaladó mértékben csökkentő adócsalás bűntette és más bűncselekmények elkövetésével vádolja.

Az első tárgyalási napon és az azt követő két folytatólagos határnapon – 2014. április 9-10-én –a vádirat ismertetése és a vádlottak meghallgatása várható, majd várhatóan a bíróság az ügyben a törvénykezési szünet előtt tart újabb tárgyalást, amelyen a bizonyítási eljárás kezdődik majd. A bíróság előreláthatóan mintegy 30-40 főt fog tanúként kihallgatni.  

A vádirat szerint a cselekménysorozatban 21 vádlott érintett, közülük az I. és II. rendű vádlottak helyi – abdai - illetőségűek, egy vádlott Bezi illetőségű, egy vádlott szlovák állampolgárságú, egy ismeretlen helyen tartózkodik, míg valamennyi további vádlott budapesti – vagy környéki – illetőségű. A büntetőügy nyomozati iratai 26 kötetet tesznek ki, amely mintegy 13.000 oldalt tartalmaz. A nyomozati iratok mellékletét képezi a nyomozás során lefoglalt könyvelési anyag. A nyomozás során beszerzett szakértői vélemény (könyvvizsgálói szakvélemény) 2.500 oldalas.

A vádirat szerint a két győri illetőségű vádlott által üzemeltetett P. Kft. 2008-2011. között jellemzően édesipari termékeket (csokoládét, cukrot, étolajat) vásárolt a további vádlottak tulajdonában, érdekeltségi körében álló gazdasági társaságoktól. A P. Kft. az árut papíron értékesítette egy szlovák Kft-nek – amely gazdasági társaság hátterében szintén az egyik vádlott áll. A szlovák gazdasági társaság a termékeket - a szintén a vádlottak tulajdonába, érdekeltségi körébe tartozó - budapesti gazdasági társaságoknak értékesítette tovább, majd azok papíron az árut olasz és spanyol cégeknek értékesítették. Az olasz és spanyol cégekhez az áru nem érkezett meg.

A cselekménysorban a fenti időszakban a vádlottak érdekeltségi körébe tartozó különböző gazdasági társaságok vettek részt, változó létszámban, de az elkövetői kör – a vádlottak személye -  változatlan volt.

A vádlottak fenti cselekményükkel a költségvetést különböző mértékben károsították meg egyrészt azáltal, hogy a termékek után az ÁFÁ-t nem fizették meg, másrészt azáltal, hogy azt jogosultatlanul igényelték vissza. A vádiratban az elkövetési érték gazdasági társaságonként került meghatározásra, a legmagasabb érték 2 milliárd 483 millió forint, amely adóhiányt és jogosulatlan visszaigénylést is tartalmaz. Az I-II. rendű vádlottak érdekeltségi körébe tartozó P. Kft-t jogosulatlan adó visszaigénylésből eredően 1 milliárd 303 millió forint érinti.

Az áru a fentiek szerinti papírmozgást nem követte, jellemzően a hajnali órákban magyar hatósági jelzésű kamionnal érkezett Győrbe, majd szlovák hatósági jelzésű kamionnal szállították tovább, Budapestre, de az áru nem került Olaszországba, vagy Spanyolországba.

A vádlottak terhére - az I. és a II. rendű vádlottak terhére is - rótt cselekmények legmagasabb büntetési tétele 5 évtől 10 évig terjedő szabadságvesztés.  

Győr, 2014. április 4.

A Győri Törvényszék Sajtóosztálya