Fővárosi Törvényszék - Vesztegetés elfogadása miatt börtönbüntetésre ítéltek két volt helyettes államtitkárt
A Fővárosi Törvényszék elsőfokú ítéletében letöltendő börtönbüntetést szabott ki 3 személlyel szemben, egy további vádlottat pedig próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt egy földügyi pályázatokkal kapcsolatos vesztegetési ügyben.
Az ítélet szerint az I. rendű terhelt – mint a földügyekért felelős helyettes államtitkár – felajánlotta a vegyes gazdálkodással foglalkozó vállalkozóként tevékenykedő II. rendű terheltnek, hogy hivatali helyzetével visszaélve segítséget nyújt neki egy beruházáshoz szükséges pályázat elnyerésében és földterületek megszerzésében, ha a vállalkozó tulajdonrészt kínál neki a – beruházásban is érintett – tervezett új cégében. Az I. rendű vádlott a közbenjárásáért és az ígért segítségért 5%-os üzletrésszel részt vehetett a II. rendű terhelttel közös cég alapításában. Ezért az I. rendű vádlott 150 ezer forintot fizetett, a jogtalan előny azonban nem az 5 %-os üzletrész volt, hanem a közös cég által megvenni tervezett ingatlanra felvázolt mezőgazdasági beruházás közös céget is érintő haszna, vagyis a vállalkozás hosszútávú haszna.
Ezen felül az I. rendű terhelt és a közvetlen irányítása alá tartozó, osztályvezetőként dolgozó – később szintén földügyekért felelős helyettes államtitkárrá kinevezett – III. rendű vádlott megállapodtak abban, hogy egy – egyébként a minisztériumban is elkészíthető – tanulmányra kiírt pályázat kapcsán jogtalan előnyre tesznek szert. Ennek során a valódi verseny nélkül, általuk meghatározott nyertes külsős cég helyett a III. rendű terhelt készíti el a tanulmányt, amely ellentételezéseként járó összeg egy részét a cég képviselője – a IV. rendű vádlott – visszajuttatja a két vádlott részére. A pályázati összeg és a jogtalan előnyként meghatározott pénz kifizetése végül nem történt meg.
A lefolytatott bizonyítási eljárás alapján a bíróság az I. rendű terheltet vezető beosztású hivatalos személy az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettében – valamint ezen bűncselekmény társtetteseként – és hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás bűntettében találta bűnösnek, ezért őt 6 év 6 hónap börtönbüntetésre, 7 év közügyektől eltiltásra és 3,2 millió forint pénzbüntetésre ítélte. A bíróság egy üzletrész-hányad vonatkozásában vagyonelkobzást is elrendelt a vádlottal szemben. A III. rendű terhelttel – mint a vezető beosztású hivatalos személy az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettének másik társtettesével – szemben a bíróság 2 év 6 hónap börtönbüntetést és 3 év közügyektől eltiltást, továbbá 2,4 millió forint pénzbüntetést szabott ki. A II. és IV. rendű terheltet a törvényszék hivatali helyzettel visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntettében mondta ki bűnösnek, ezért az előbbi vádlottat 2 év – 5 év próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre, míg az utóbbit 2 év börtönbüntetésre és 2 év közügyektől eltiltásra, valamint 3 millió forint pénzbüntetésre ítélte.
A büntetés kiszabása során a bíróság valamennyi vádlottnál enyhítő körülményként értékelte – különböző nyomatékkal – az időmúlást, az I. rendű vádlottnál külön azt, hogy egy eltartásra szoruló hozzátartozójáról, a III. rendű terhelt három kiskorú gyermek eltartásáról, míg a II. rendű egy gyermek eltartásáról gondoskodik. A III. rendű javára értékelték továbbá a részbeni ténybeli beismerését és az egészségi állapotát. A II. rendű vádlott javára pedig a feltáró jellegű részletes beismerő vallomását és az egészségi állapotát vették figyelembe.
Súlyosító körülmény volt a II. és IV. rendű terheltnél a magas beosztású személyek befolyásolása, az I. és III. rendű vádlottnál pedig, hogy a bűncselekményt társtettesként, magas beosztású hivatalos személyként követték el. Utóbbi két terheltnél a többszörös minősülést – az I. rendű vádlottnál pedig még a kettőnél több bűncselekmény halmazatát – is a terhükre vették figyelembe.
A bűncselekmény konkrét tárgyi súlya körében értékelte a bíróság a konkrét elkövetési körülmények alapján a vádlottak gátlástalanságát: a II. rendű vádlott gátlástalanul használta a saját céljaira az I. rendű terheltet, az I. rendű vádlott gátlástalanul használta ki/fel a hivatalát a részrehajló eljárásra, a III. rendű vádlott a minisztériumi forrás megszerzéséért összejátszott a felettesével, a IV. rendű terhelt a beszerzési eljárás nyerteseként nem csinált volna semmit.
Az ítélet nem jogerős, mivel az ügyészség 3 nap gondolkodási időt tartott fenn a jogorvoslati nyilatkozatra, míg a vádlottak és védőik fellebbezést jelentettek be.
A bíróság elrendelte az I. rendű vádlott technikai nyomkövető eszközzel ellenőrzött bűnügyi felügyeletét. A végzés nem végleges.
Budapest, 2025. január 30.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály