Fővárosi Törvényszék - Megszüntették a letartóztatását az ún. „óbudai korrupciós botrány” egyik gyanúsítottjának
A Budai Központi Kerületi Bíróság megszüntette az óbudai önkormányzatot érintő korrupciós bűncselekmények kapcsán indult büntetőeljárás egyik terheltjének letartóztatását.
A férfit vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettével, versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési eljárásban bűntettével és jelentős értékre elkövetett pénzmosás bűntettével gyanúsítják. A letartóztatásának legutóbbi meghosszabbítása óta a gyanúsított terhére rótt bűncselekmény tényállása, annak jogi minősítése nem változott, a megalapozott gyanú nem gyengült.
Az ügyészség a bizonyítás megnehezítése vagy meghiúsítása, valamint a bűnismétlés veszélye miatt a terhelt letartóztatásának ismételt meghosszabbítását indítványozta.
A rendelkezésre álló adatok alapján a nyomozó hatóság a gyanúsítotti kihallgatásokat megelőzően valamennyi terhelt lakó-, illetve tartózkodási helyén, továbbá az érintett cégek székhelyein, irodáiban kutatást foganatosított, amely eredményeként különböző bizonyítási eszközöket foglalt le. Emellett az önkormányzattól és az érintett intézményektől további adatok átadását is kérték. Számos tanút is kihallgattak, a tanúk eljárásba vonása pedig folyamatos. A kényszerintézkedés legutóbbi meghosszabbítása óta történt tanúkihallgatások alapján megállapítható, hogy ezen személyek a gyanúsítottal nem álltak közvetlen kapcsolatban, a terhelt gyanú szerinti cselekvőségéhez kapcsolódó új adat, információ nem merült fel részükről. Annak valószínűsége pedig elenyésző, hogy olyan személyt vonnak be az eljárásba, akit a gyanúsított közvetlenül vagy közvetve ismer és ezáltal a vallomástételében befolyásolni tudná. Ezen kívül a bíróság rámutatott arra is, hogy az eljárásban hasonló cselekvőséggel meggyanúsított más terheltek hónapok óta enyhébb kényszerintézkedés hatálya alatt állnak, illetve szabadlábon védekeznek.
Az évek óta tartó nyomozásban a terhelt 9 hónapja áll a legszigorúbb kényszerintézkedés alatt. Büntetlen előéletű, két kiskorú gyermek neveléséről gondoskodik, rendezett családi kapcsolatokkal és egzisztenciális körülményekkel rendelkezik. A bíróság szerint mindezekre tekintettel életszerűtlen azt feltételezni, hogy kényszerintézkedés alkalmazása nélkül a terhelt a széles nyilvánosság előtt is ismert ügyben a gyanú szerinti cselekményt folytatná, vagy újabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény követne el, kockáztatva ezzel azt, hogy ismételten kényszerintézkedést – akár letartóztatást – rendeljenek el vele szemben.
A bíróság mindezek alapján úgy határozott, hogy a személyi szabadságot érintő kényszerintézkedés törvényi céljai és ekként a szükségesség nem állapíthatók meg, ezért a terhelt szabadlábon védekezését kell biztosítani. A gyanúsítottal szemben kényszerintézkedés alkalmazása a továbbiakban már aránytalan volna.
A végzés nem végleges.
Budapest, 2025. május 16.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály