Fővárosi Törvényszék - Felfüggesztett börtön kiskorú veszélyeztetéséért

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
10 hónap, végrehajtásában 2 évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte másodfokon a Fővárosi Törvényszék azokat a szülőket, akik 2015 nyarán egy III. kerületi bevásárló központ parkolójában álló autójukban őrizetlenül hagyták csecsemőjüket.
 
Az első fokon eljáró Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság megállapítása szerint a vádlottak a tűző napon álló kocsijukban – az autó ablakait pár centiméterre lehúzva – bezárva hagyták másfél hónapos gyermeküket, amíg vásárolni mentek. A 28-31 fokos déli hőségben háromnegyed órára felügyelet nélkül hagyott csecsemő folyamatosan sírt, és bár az egyik vádlott járműben hagyott mobiltelefonja egy bébiőr-applikáción keresztül 8 alkalommal is jelzett a másik vádlott telefonjára, a szülők nem hallották meg a figyelmeztetést, és nem mentek vissza gyermekükhöz. Két járókelő észlelte a csecsemő sírását, ők értesítették az áruház biztonsági szolgálatát, majd a mentőket, illetve a rendőrséget is. 
Az elsőfokú bíróság 2016 májusában a rendelkezésére álló rendőri és meteorológiai jelentések, fényképfelvételek, tanúvallomások, a vádlottak ténybeli beismerő vallomása, valamint egyéb okirati bizonyítékok alapján a vádat megalapozottnak találta és megállapította, hogy a vádlottak társtettesként követték el a kiskorú veszélyeztetésének bűntettét, ezért 1 év 6 hónap, végrehajtásában 3 évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a szülőket.
 
Az ítélet ellen az ügyészség a vádlottak terhére súlyosításért, a védő elsődlegesen felmentésért, másodlagosan pedig enyhítésért jelentett be fellebbezést.
 
Az ügyet másodfokon tárgyaló Fővárosi Törvényszék büntetőtanácsa a Fővárosi Főügyészség súlyosítást, valamint a védő felmentést célzó indítványát nem találta elég alaposnak, míg a védő enyhítésre irányuló kérelmét kellően alátámasztottnak ítélte.
A másodfokú bíróság mellőzte a súlyosító körülmények közül a társtettességre való utalást – mert álláspontja szerint a szülők önállóan felelnek kiskorú gyermekükért –, így súlyosító körülmény hiányában, az enyhítő körülmények túlsúlyára tekintettel 10 hónap, végrehajtásában 2 év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a szülőket.
 
A tanácselnök szóbeli indoklásában hangsúlyozta, hogy a vádlottak még akkor is, ha rövid ideig ugyan, de súlyos kötelezettségszegést követtek el, mert egy másfél hónapos csecsemő esetén a szülők alapvető, elemi kötelezettsége gyermekük tényleges és folyamatos felügyelete, a veszélyhelyzetek megelőzése, környezeti ártalmaktól való megóvása.
 
Budapest, 2017. március 30.
 
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya