Fővárosi Törvényszék - előzetes letartóztatás, súlyos testi sértés

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2016. január 25–én elrendelte annak a két férfinek az előzetes letartóztatását, akikkel szemben a BRFK XVIII. kerületi Rendőrkapitánysága folytat nyomozást aljas indokból elkövetett súlyos testi sértés bűntette és más bűncselekmény miatt.
 
A nyomozó hatóság azzal gyanúsítja a két személyt, hogy 2016. január 22-én megverték és rugdosták az „Uber-es” személyszállításban részt vevő sértettet, valamint letörték a gépkocsija visszapillantó tükrét. A bántalmazás következtében a sértettnek az orrcsontja eltört és agyrázkódást szenvedett, sérülései 8 napon túl gyógyulóak voltak. A rongálással 50 ezer forintot is meghaladó kárt okoztak.
 
A Fővárosi Főügyészség a bizonyítási eljárás meghiúsításának, megnehezítésének veszélye miatt indítványozta a gyanúsítottak előzetes letartóztatását.
 
A védők az ügyészi indítvány elutasítását, illetve enyhébb kényszerintézkedés elrendelését kérték.
 
A bíróság az ügyészi indítványt megalapozottnak, a védők indítványát megalapozatlannak találta.
 
A végzés szerint a bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúját a rendőri jelentések, a helyszíni szemle jegyzőkönyve, a kórlap, valamint a tanúvallomások támasztják alá.
 
Az indokolásban a bíróság rámutatott, hogy a bizonyítékok alapján a kényszerintézkedés alkalmazásának általános feltétele, mindkét gyanúsított esetében fennáll.
 
A gyanúsítottak tagadták a sértetti bántalmazást, és azt is, hogy a gépjárművét megrongálták. A sértett ezzel szemben terhelő vallomást tett rájuk, ugyanakkor több tanúvallomás ellentétben áll egymással.
 
Az indoklás szerint a nyomozás kezdeti szakaszban van, az eljárás során újabb tanú-, esetleges gyanúsítotti kihallgatások, valamint szembesítések során kell tisztázni a terhelteknek a cselekményben betöltött szerepét, cselekvőségüket. A bizonyítás elsődleges érdeke, hogy ezeket az eljárási cselekményeket a nyomozó hatóság zavartalanul, a gyanúsítottak befolyásától mentesen tudja végrehajtani. 
 
A bíróság a kényszerintézkedés elrendelésével kizárta a gyanúsítottak összebeszélésének, illetve a vallomásegyeztetésének lehetőségét, mellyel veszélyeztetnék a bizonyítási eljárás sikerét és eredményességét.
 
Enyhébb kényszerintézkedés elrendelésére nem volt lehetőség, mert azzal az eljárás meghiúsításának veszélyét nem lehet kizárni, hiszen a gyanúsítottak akár személyesen, akár telefonon, akár interneten keresztül társaikkal és a tanúkkal is kapcsolatba léphetnének. 
 
A végzés nem jogerős.
 
Budapest, 2016. január 25.
 
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya